פרס המכון הישראלי לעיתונות ולתקשורת 2021

הזוכים לשנת 2021

אהרן רבינוביץ, 35, מתגורר בירושלים.

נולד באופקים ללבנה ולעיתונאי "יתד נאמן", בני רבינוביץ.
רבינוביץ החל את דרכו העיתונאית כעורך באתר JDN עם הקמתו, ולאחר מכן שימש כעורך באתר "כיכר השבת" במשך כשנתיים וחצי. בשנת 2016 עבר לעבוד באתר "בחדרי חרדים", שם שימש כעורך. ביוני 2017 מונה לכתב החרדים של עיתון "הארץ" במקומו של יאיר אטינגר.
במהלך השנים פרסם תחקירים רבים בעיקר בנוגע לתקיפות מיניות בחברה החרדית – בין היתר פרסם תחקיר על בן האדמו"ר מגור, תחקיר על אודות יהודה משי זהב ותחקיר על הסופר חיים ולדר, וכן תחקירים בנוגע לשחיתות ברשויות החרדיות – בין היתר שורת תחקירים על עיריית בני ברק, ביתר עילית ואלעד, ובנוגע לתנאי התקצוב של ילדים בחינוך המיוחד, מאבק שלאחר שלוש שנים נשא פרי והביא להשוואת מודל התקצוב של המוסדות.

שירה אלק, 32, אמא לליזי ושליו.

את דרכי בעולם התחלתי כילדה שביעית (מתוך 13) בדירת חדר וחצי בשכונת גאולה. לפני חמש שנים יצאתי בשאלה והתחלתי ללמוד את העולם מחדש, כביכול הייתי "מהגרת". נזרקתי לתוך עולם שהיה זר לי, שבו הייתי צריכה למצוא את עצמי כאישה, כאימא, כאינדיבידואל.
אני עוסקת בעיצוב גרפי ובתחילת דרכי העיתונאית, אליה הגעתי מתוך אופטימיות נאיבית שאצליח להשמיע קול, שאצליח לזעוק את שהושתק. בחודשים ארוכים של תחקיר, בהם נתקלתי שוב ושוב בדלתות סגורות ובקשר השתיקה ההרמטי, נאחזתי בתקווה שאצליח למנוע ולו פגיעה אחת. אולי אצליח להגן על ילד אחד, אישה אחת. לא תיארתי לעצמי אילו הדים תביא החשיפה. אני מלאת תקווה שמתוך הסערה הכואבת יווצר שינוי בחברה בכלל ובציבור החרדי בפרט.

צילום: צופיה תנעמי

בטקס חגיגי בהרצליה, שנערך ב-2.5.2022, הוענק פרס המכון הישראלי לעיתונות ולתקשורת לשנת 2021 לאהרן רבינוביץ ולשירה אלק, על תחקירם אודות יהודה משי זהב, שפורסם בעיתון "הארץ". הפרס הוענק לשניים ע"י נשיאת המכון, שופטת ביהמ"ש העליון (בדימוס), דליה דורנר, שעמדה גם בראש ועדת השופטות.