הוענק פרס המכון הישראלי לעיתונות לשנת 2023

בטכס חגיגי, שנערך ביום ראשון, ה-19.5.2024, במכון תאו בהרצליה, הוענקו פרסי המכון לשנת 2023, לארבעה עיתונאים מצטיינים: הארבעה – רועי עידן ז"ל מ-Ynet וקבוצת ידיעות אחרונות, לי נעים מחדשות 12, הגר שיזף מ"הארץ." ויוסי אלי מחדשות 13 – זכו בפרס על הצטיינותם בעבודה עיתונאית אמיצה וחסרת פשרות. הפרס על סך 50,000 ₪ יתחלק בין הארבעה. הפרסים הוענקו לזוכות ולזוכים מידי נשיאת המכון, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, שגם עמדה בראש ועדת השופטים.

ארבעת הזוכים, יוסי אלי, לי נעים, עמית, אחיו של רועי עידן זל, שקיבל את הפרס בשמו, ודורית שיזף, אמא של הגר שיזף, שקיבלה את הפרס בשמה
ארבעת הזוכים, יוסי אלי, לי נעים, עמית, אחיו של רועי עידן זל, שקיבל את הפרס בשמו, ודורית שיזף, אמא של הגר שיזף, שקיבלה את הפרס בשמה, צילום: שי מכלוף

עם חברי ועדת הפרס השנה, נמנו ד"ר ענת פלג, חוקרת תקשורת באוניברסיטת תל-אביב ובאוניברסיטת בר-אילן. לשעבר כתבת המשפט ברשת ב' , מירב ארלוזורוב, פרשנית בכירה ב-TheMarker, זוכת אביר התנועה לאיכות השלטון לשנת 2011 וכלת פרס סוקולוב לשנת 2023 ונדב איל, כותב טור ופרשן בידיעות אחרונות וב-Ynet וזכה בעבר בפרס סוקולוב על עבודתו כעורך חדשות החוץ של ערוץ 10 ו-13.

בטכס נטלו חברי המכון: אריק בכר, פרופ' מוחמד ותד, אתי יודקובסקי, רחל לויתן, טלי ניר וד"ר ענת פלג, עיתונאים בכירים, אנשי תקשורת, חינוך, שופטים ואנשי מערכת הביטחון, ולאחסר

בלב האירוע היה פאנל של עיתונאים ואנשי תקשורת שדנו בשאלה המסורתית על תפקודה של עיתונות בימי מלחמה. את הפאנל הנחתה לוסי אהריש , עיתונאית ומגישת טלוויזיה, ערוץ 13, והשתתפו בו, כרמלה מנשה, כתבת לענייני צבא וביטחון בתאגיד השידור הישראלי כאן, לי נעים, כתבת משפט חדשות 12, ואחת הזוכות השנה, יוסי אלי, כתב תחקירים ומשטרה, ערוץ 13, ואחד מזוכי הפרס השנה, ואמיר אורן פרשן לענייני ממשל וביטחון.

השופטת דורנר בדברי ברכה
השופטת דורנר בדברי ברכה, צילום: שי מכלוף

נשיאת המכון, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, אמרה בדברי ברכתה:

שלום חברות וחברים, תודה שאתם כאן.

"כשלוש שנים וחצי חלפו מאז שייסדנו את המכון הישראלי לעיתונות. לפני שנה, בשבעה במאי 2023, כשהמכון העניק את הפרס למצוינות עיתונאית למוחמד מג'אדלה, הימים היו ימי המהפכה המשפטית והמאבק הציבורי העז שאפף אותה. בטקס הענקת הפרס ציינתי את תרומתו הרציפה והמכרעת של בית המשפט העליון, מיום הקמת המדינה, לכך שמדינת ישראל תהיה דמוקרטיה, וכפי שהובטח בהכרזת העצמאות, המדינה "תהא מושתת על יסודות החירות, הצדק והשלום לאור חזונם של נביאי ישראל'. יש המכנים זאת "אקטיביזם שיפוטי".

יסוד בסיסי והכרחי של דמוקרטיה הוא חופש הביטוי והעיתונות. בלעדי חופש הביטוי והעיתונות אין בחירות של אמת, המוליכות לשלטון העם ומאפשרות חילופי שלטון. בלעדי חופש הביטוי והעיתונות אין חירות. בלעדי חופש הביטוי והעיתונות לא יישמר כבוד האדם.

בשבעה באוקטובר, יום שמחת תורה, עולמנו התהפך. הטבח הנורא. מאות החטופות והחטופים. הנשים שנאנסו. מלחמת "חרבות ברזל". הקרבות הקשים בצפון. ההרוגים הרבים. הפצועים בגוף ובנפש. עשרות היישובים שפונו. הפליטות והפליטים בארצם.

גם בימים הקשים האלה, במיוחד בימים הקשים האלה, אנחנו כולנו, המדינה שלנו, זקוקים לחופש ביטוי ולחופש עיתונות. לעיתונות מקצועית, חופשית ועצמאית. בלעדיהם נתקשה לשרוד. בלעדיהם לא נוכל לדעת מה היה. מדוע היה. מה מתרחש. להפיק לקחים. לגבש דעה כיצד נוכל למנוע אסונות כאלה בעתיד.

מכאן המשימה שנטל על עצמו המכון הישראלי לעיתונות לפעול להפנמה בציבור הישראלי כולו של ערכי חופש העיתונות. אין די בהגנה משפטית על חופש העיתונות. נדרש גם אמון בתקשורת של הציבור, במיוחד של הדור הצעיר. יש צורך בהקניית אוריינות תקשורתית ובחינוך בני נוער וסטודנטים לערכי העיתונות החופשית.

בשנה הקשה הזאת, לצד הפרויקטים הוותיקים, וביניהם חדר הבריחה הווירטואלי לחטיבות הביניים, והפקת ההסכת – פודקאסט – "תיק טוק", בהנחיית דוד ורטהים, שיתפנו פעולה על מינהל החינוך של עיריית תל אביב-יפו בקורס המקנה לתלמידות ותלמידים בבתי ספר תיכון מושגי יסוד ביצירת תכנים, בדרכים להשגת מידע, בבחינת אמינות המידע התקשורתי ובתיקופו, ובשימוש מושכל בבינה מלאכותית; כולם בדגש על חשיבה ביקורתית, הומניסטית ודמוקרטית. בקרוב נעלה לרשתות סרטוני תיק טוק לבני נוער, עם תכנים של המכון.

פרס המכון הישראלי לעיתונות למצוינות עיתונאית עומד בסימן התקופה. אנו מעניקים את הפרס לארבעה עיתונאיות ועיתונאים – מבריקים, מקצועיים ואמיצים – על הישגים עיתונאיים יוצאי דופן בעקבות אירועי השבעה באוקטובר.

הפרס מוענק ליוסי אלי מחדשות 13 על סיקור אמיץ וחסר פשרות של פרשת הירי ביובל קסטלמן. הפרס מוענק ללי נעים מחדשות 12 על תחקירים שעוררו דיון ציבורי חשוב – פרשת התצפיתניות וסיפור "הבית של פסי" בבארי. הפרס מוענק להגר שיזף מהארץ על חשיפות של פגיעות שיטתיות בפלסטינים ובפעילי שמאל בשטחי יהודה ושומרון ושל תנאי כליאתם של עצורים פלסטינים.

הפרס מוענק לרועי עידן זכרו לברכה, צלםYnet  וקבוצת ידיעות אחרונות, על תיעוד החיים בעוטף עזה ובנגב. זכייתו של רועי בפרס ממחישה את סכנת החיים הכרוכה בסיקור המלחמה. רועי, עיתונאי אמיץ לב, נרצח עם רעייתו סמדר זמן קצר לאחר שהעביר את צילומו האחרון – מחבלי החמאס פושטים במגלשי רחיפה על כפר עזה קיבוצו. כדבריו של דויד גרוסמן, "נזכור עולם שאבד עם אובדן יקירינו".

אני מודה לחברותיי ולחבריי הנדיבים, המובילים את פעילות המכון; המנכ"לית תמי ליטני, הדוברים זמיר דחב"ש ועדן רוברט, רואה החשבון שמואל תמיר, חברי הוועד המנהל, וחבריי לוועדת הפרס השנה – נדב איל, מירב ארלוזורוב, וד"ר ענת פלג. תודה רבה לכל השותפות והשותפים. תודה למשפחה שלי. כל יום, גם היום, אני זוכרת את שמואל האיש שלי."

תודה לכולכם.

פאנל תקשורת בהנחיית לוסי אהריש, שנייה משמאל, בהשתתפות, כרמלה מנשה,(משמאלה) ולי נעים, יוסי אלי ואמיר אורן
פאנל תקשורת בהנחיית לוסי אהריש, שנייה משמאל, בהשתתפות, כרמלה מנשה,(משמאלה) ולי נעים, יוסי אלי ואמיר אורן, צילום: שי מכלוף

תמי ליטני, מנכ"לית המכון, דיברה על החתירה להשגת יעדי המכון: השבת אמון הציבור בתקשורת, חתירה למצוינות עיתונאית בימים של שחיקה מתמדת במעמד העושים במלאכה, וחינוך בני נוער לצריכה ביקורתית של תקשורת.

היא הדגישה כי "ארבעת הזוכות והזוכים -נתנו לנו, בדרכה ובדרכו, שיעור באומץ לב, בתבונה מקצועית, ובצד כל אלה, שיעור בדמוקרטיה בימי סערה ומכאוב – הם אלה שמחזקים את העשייה העיתונאית בישראל, בשנה מן הדרמטיות, והקשות בתולדותיה, ואחרי שמונה חודשי מלחמה, מרובת קורבנות, ומעגלי נפגעים רחבים".

חברי ועדת הפרס ד"ר ענת פלג, חוקרת תקשורת באוניברסיטת תל-אביב ובאוניברסיטת בר-אילן., מירב ארלוזורוב, פרשנית בכירה ב-TheMarker, ונדב איל, כותב טור ופרשן בידיעות אחרונות וב-Ynet ציינו בנימוקיהם את הצטיינותו של רועי עידן ז"ל, צלם Ynet וקבוצת ידיעות אחרונות – שנרצח ב-7 באוקטובר לצד רעייתו סמדר. רועי "סיקר את החיים ביישובי עוטף עזה, ובנגב בכלל, את הפעולות הפלסטיניות על הגדר, וכל מבצע צבאי ו"סבב" מול עזה. זכייתו בפרס ממחישה את סכנת החיים הכרוכה בסיקור המלחמה". עידן, נרצח זמן קצר לאחר שהעביר את צילומו האחרון -מחבלי חמאס פושטים במגלשי רחיפה על כפר עזה.

עמית, אחיו של רועי עידן ז"ל, הודה עם קבלת הפרס, ללוסי אהריש, על חלקה בהצלת ילדיהם של סמדר ורועי עידן. הוא סיפר כי באותו בוקר נורא, הוא שלח אינספור הודעות בקבוצות וואטסאפ רבות בניסיון לאתר אנשים שיוכל לסייע בהצלתם של הילדים. אחת ההודעות הגיעה ללוסי שמיהרה לשלוח אותה לצחי הלוי בעלה, והוא זה שיצר קשר עם הלוחמים שהגיעו לבית בכפר עזה וחילצו משם את מיכאל ועמליה.

על עבודתה של לי נעים מחדשות 12, כתבו השופטים כי "בשתי הפרשות – סיפור התצפיתניות שהתריעו על הסכנה וקולן לא נשמע ובסיקור "הבית של פסי" בבארי, שבו רוכזו בידי אנשי חמאס  15 בני ערובה, שרובם נהרגו, ככל הנראה, מירי של צה"ל – הצביעה נעים על כשלים מבצעיים ותפיסתיים, ודיווחיה עוררו דיון מוסרי נוקב".

לי נעים אמרה בערב, כי "לא דמיינה בחלומותיה הגרועים ביותר, קבלת פרס בנסיבות כה טרגיות. משפט אחד של הפילוסוף הצרפתי וולטר מלווה אותי באחרונה: לאנשים חיים אנחנו חייבים תשומת לב, למתים, אין אנו חייבים, אלא את האמת. ולפי המחדל העצום וההפקרה שהיתה כאן ב-7 באוקטובר, המדינה וצה"ל לא עשו, את זה, ולא את זה, ולא נתנו תשומת לב שמי שהיו בחיים והתריעו שוב ושוב, וגם לא סיפרו את האמת כולה לחלק מהמשפחות ולפעמים עטפו אותה ביח"צ זול. בתוך כל הכאוס העצום הזה והיעדר תמונת מצב ברורה, ובליל פיסות מידע שנזרקו לאוויר, התחדד לי התפקיד שלי, שלנו העיתונאים, בסיטואציה המטורפת הזאת: פשוט להביא אמת לציבור, אמת פשוטה, לא עוד דעה, לא פרשנות, לחזור לבסיס ולספר לצופים, לניצולים, למשפחות השכולות, בדיוק מה קרה ליקיריהן, ובדיוק מה קרה במדינה שלנו. וגם אם זה קשה, וגם אם זה לא נעים לשמוע. וגם אם זה מתנגש עם אתוס אחר, למתים אנחנו חייבים את האמת, וגם חייבים ללמוד ממנה, לתקן את המחדלים ולייצר כאן מציאות טובה יותר לדורות הבאים".

על הגר שיזף, כתבת השטחים של "הארץ", נכתב כי "בלטה בכיסוי, עתיר גילויים של פגיעות שיטתיות של "נערי גבעות" בפלסטינאים בשטחים, שהובילו לחקירות משטרה ומצ"ח ולשינוי מדיניות צה"ל מאז פרוץ המלחמה".

ועל יוסי אלי  מחדשות 13 נכתב כי "הוביל את הסיקור במחדלי חקירת מותו של קסטלמן, וחשף בין היתר, את ממצאי הסי.טי שנעשו לקסטלמן, ומהם התברר שנמצאו בגופו קליעים, או חלקי קליעים, בניגוד לגרסת המשטרה. בסיקור הפגין אלי נאמנות לערך העיתונאי של חשיפת עוולות של המחזיקים בכוח השררה".

יוסי אלי דיבר בערב על "שנת 2023 כשנת אובדן התמימות. מראות הזוועה של ה-7 באוקטובר עדיין במוחנו. עיתונאי השטח בעיקר יודעים כמה השנה הזאת היתה מעצבת ואחרת לחלוטין. ‏עיתונות השטח, זו שאינה מסתמכת על ישיבה נוחה על הספה או פעילות ברשתות החברתיות, אלא יורדת לשטח, פוגשת את האנשים במקומות הכואבים ביותר, מתעמתת עם המציאות בפנים חשופות, היא עיתונות שהולכת ונכחדת. עיתונאים היו הראשונים להגיע לזירות האסון, כיוונו את כוחות ההצלה, חשפו מחדלים קשים והוכיחו שוב ושוב את תפקידם כשומרי הסף בפני התוהו ובוהו.
‏אני מקווה שהכרסום הנוכחי בעיתונות החופשית לא יפגע בעתיד במוטיבציה שלנו להמשיך ולהביא תחקירים אמיצים. עלינו להמשיך לשאוף להיות קולו של הציבור, של הפרט המוחלש, להביא את האמת גם כשהיא קשה ומרירה, ולהיות שם, כאשר הכי זקוקים לנו.
‏לסיום אני רוצה להודות לכל העיתונאים והעיתונאיות המסורים והמסורות שנלחמים יום יום כדי להביא את האמת לציבור. בלעדיכם, היסודות הדמוקרטיים היו נשחקים עוד יותר. וב‏מעמד זה חשוב לי לחזק את משפחת קסטלמן האצילית, שעדיין מחכה לצדק האמיתי ליובל. אני מבטיח להיות אתכם עד הסוף."

גלריה: פרס המכון הישראלי לעיתונות 2023

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

פרסומים נוספים