"נתניהו לא עשה משהו ששרים אחרים לא עשו, וכדאי שתתחילו להפנים את זה בתקשורת" / דוד ורטהיים מארח את ד"ר יפעת בן חי שגב

אחרי העדות הדרמטית במשפט נתניהו בה הדהימה את התביעה והתפקיד בדואר שקיבלה, ד"ר יפעת בן חי שגב באה לדבר. עוד על השולחן: ההתחזקות החריגה של ערוץ 14 (אותו קידמה) והסיכוי של חדשות 13 לחזור לקדמת הבמה. ויש דבר אחד שגרם לה להשתולל בפודקאסט של המכון לעיתונות. צפו

"חיכיתי למשפט כדי להגיד את האמת כהווייתה: לא הופעל עלי לחץ במיזוג של בזק-יס", חוזרת הד"ר יפעת בן חי שגב על עיקרי עדותה בבית המשפט, שעמדו בסתירה לדברים שאמרה בחקירה ברשות ניע. נזכיר: יו"ר מועצת הכבלים והלווין לשעבר הדהימה את ביהמ"ש, כשהאשימה את החוקרים בהטעיות, ובחקירה בלתי הוגנת והסבירה שאיננה מאמינה לפרקליטות. זאת למרות שגם בביהמ"ש הודתה כי האיצה את האישור לעסקה בהנחיית מנכ"ל משרד התקשורת אז שלמה פילבר – ואישרה שידעה שעשה זאת מטעם נתניהו.

בשיחה ראשונה עמה מאז העדות הדרמטית ההיא, בפודקאסט תיקטוק של המכון הישראלי לעיתונות המשודר גם בערוץ וואלה+, תוקפת בן חי שגב את התקשורת ומגנה על נתניהו ("העדות שלי לא מסתדרת עם הסיפור של התקשורת הכושלת בישראל"), מסבירה את ההתחזקות של ערוץ 14 ("תגובת נגד להטייה של ערוצי הברודקאסט") ופסימית לגבי יכולת ההתרוממות של חדשות 13 ("חד משמעית זו הייתה טעות לאבד את אילה חסון ושרון גל, רואים את זה במספרים"). וגם, מספקת הסבר מעניין לציוצי תמיכה בנתניהו שיצאו מחשבון הטויטר שלה, לאחר שהכחישה שהוא שלה.

חלק מהשיחה מובא כאן בכתבה. האזינו או צפו בשיחה המלאה.

Listen to ""העדות שלי לא מסתדרת עם הסיפור של התקשורת הישראל, אני שוברת את הסיפור"" on Spreaker.

לפני הכול, את מומחית לתקשורת. כאשת מחקר שעשתה דוקטורט בנושא, אני רוצה לנסות להבין איתך את מה שקורה בימים אלו בהתפלגות הצפייה בטלוויזיה. היינו רגילים למבנה של שני ערוצים מסחריים מרכזיים כשלצדם ערוצי נישה וערוצי לווין קטנים, ובשנה האחרונה אנחנו פתאום מתרגלים למבנה אחר – של ערוץ אחד מוביל (קשת 12) ועוד 3 ערוצים שמזנבים בו. מה ההסבר שלך לזה.

"אני אגיד לך משהו שאולי יפתיע אותך ואולי אפילו יעורר איזושהי התנגדות, אבל תנסה לזרום איתי ותראה. השינויים במפת הצפייה בישראל מאוד מקבילים לשינויים במפה הפוליטית בישראל. אם תשים לב גם במפה הפוליטית בישראל, אנחנו נמצאים בתהליך של מעבר ממפלגות, ממפה גושית, למפה שהיא הרבה יותר מבוזרת ואפשר לראות את זה גם בצפייה.

"למה זה קורה? כי בסופו של דבר ברודקאסט בישראל זו פעילות לאומית, פעילות מאוד פוליטית.
זאת אומרת, נכון שבברודקאסט יש איים של ריאליטי ובידור לייט וכו', אבל בסוף, הברודקאסט הישראלי, הוא בסופו של דבר, בבסיס שלו חדשות ואקטואליה. עכשיו, כשאני אומרת פוליטי, זה לא בהכרח מפלגתי. אני חושבת שאני לא אגזים אם אני אומר שמה שתיארת כרגע, בעצם מתאר מצב שבו כל ערוץ הוא כמו סוג של מפלגה שיש לה את הקהל שלה, ואני יכולה בקלות רבה מאוד לאפיין גם את הקהלים של כל אחד מהערוצים, וזו תופעה שתלך ותתחזק לטעמי, בטח בשנה-שנתיים הקרובות, כשישראל כל כך שקועה בעניין הפוליטי".

ערוץ 14 התקיים במשך שנים כערוץ 20, ופתאום תוך שנה אחת אנחנו רואים עלייה מטורפת בהיקפי הצפייה שלו. יש לזה דוגמה נוספת בעולם, של זינוק חריג כזה?

"אתה צודק, תראה, ראשית אני מדברת על תהליך שכבר התחיל לפני עשור, וערוץ 14 אפילו לא מחזיק עשור. הם התחילו בתקופה שאני הייתי בכבלים ובלוויין, כמדומני ב-2015. לשאלתך, לא, אני לא מכירה, אבל אני גם אגיד לך מה אין עוד בעולם. אין עוד בעולם ערוצי ברודקאסט שזוכים לנתח צפייה כמו במדינת ישראל, מדינת ישראל היא אקזמפלר, היא אי בתוך ים הצפייה הגלובלי שבמסגרתו עדיין ב-20:00 בערב עיקר הצפייה הולכת לערוצי הברודקאסט. אין לזה אח ורע בעולם המערבי, אני אומרת את זה באחריות. בעולם המערבי המצב הוא הפוך, ערוצי הברודקאסט כבר מזמן מזמן איבדו את הבכורה על הצפייה, והצפייה מתבזרת בין עשרות, אם לא מאות ערוצים.

"עכשיו, ההתחזקות של ערוץ 14 נובעת מההיחלשות של 13. מאוד מאוד פשוט, לטעמי, הרבה מאוד ערבים הם משחקים מול שער ריק. יש לנו את 12 – שהוא 'הערוץ של ישראל', הם הצליחו לכבוש לעצמם ולבצר לעצמם את המעמד הזה, ויש את כל השאר, והמשחק הוא בין כל השאר, פחות או יותר".

אני שואל כי היו ניסיונות בעבר להגיע לאנשי הפיפל מיטר, ואולי נעשה כאן איזה ניסיון מניפולטיבי להגיע לקהל הזה?

"אז אני לא אגיד אי אפשר, אבל אני אגיד שזה קשה עד בלתי אפשרי להגיע למי שמרכיב את הפאנל הזה של הפיפל מיטר, וזה גם נועד מראש לכישלון, באמת. אני חושבת שבסופו של דבר מה שאנחנו רואים פה משקף מגמה אמיתית בציבוריות הישראלית. ההתחזקות של ערוץ 14 היא גם סוג של תגובת נגד לנטייה של ערוצים 12 ו- 13 ובמידה לא מבוטלת 11, זה מה שאנחנו רואים פה".

ברמה האישית, יוצא לך לצפות בערוץ 14? את שבעת רצון מאופי השידורים שם? נטען כלפי הערוץ הזה שהוא ערוץ תעמולה, שהוא שופר של השלטון, שהוא ערוץ למען משפחת נתניהו ומפלגת הליכוד. כמי שאישרה ל"ערוץ המורשת" לשדר חדשות, לזה ייחלת?

"אני חושבת שככה צריך שזה יהיה, דוד. אני גם חושבת שדעותיי בעניין הזה הן ידועות והן לא סוד. אני מתנגדת לרגולציה הקיימת, הרגולציה הקיימת לא מחזיקה מים, היא לא מתכתבת עם המציאות, היא בטח לא מתכתבת עם מה שקורה בעולם, זה לא הגיוני, ההגבלות האלה הם לא הגיוניות. ובסופו של דבר אני חושבת שטוב שיש ערוץ 14 וטוב שיש מגוון של דעות והלוואי שיהיו עוד, ושיהיו מכל הסוגים ומכל המינים ושיהיו גם עוד אולפנים כמוך, אני בעד פלורליזם מקסימלי בשוק הדעות הישראלי., אני בעד חופש, כן, אני בעד חופש, ובתנאי שיהיה גילוי נאות, שכל אחד ידע. תראה, בקשר לערוץ 14, כולם יודעים שיש לו אג'נדה, לי יש בעיה עם כאלה שלכאורה הם נורא נייטרלים, אבל הם לא נייטרלים בכלל".

ד"ר יפעת בן חי שגב בריאיון בתיק טוק עם דוד ורטהיים, צילום סטילס ראובן קסטרו
ד"ר יפעת בן חי שגב בריאיון בתיק טוק עם דוד ורטהיים, צילום סטילס: ראובן קסטרו

"לא הופעל עלי בדל של לחץ במיזוג של בזק-ויס"

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

פרסומים נוספים