"כתבו שהפכתי לסיוט של נתניהו. זה מאד מחמיא לי"

על הלו"ז של נתניהו, הבוטוקס והטיפולים בסלון היופי, וגם על מצבו הבריאותי. בתום שבוע בו קיבל בתיבת המייל תביעה מראש הממשלה, אורי משגב מתיישב לשיחה במכון לעיתונות. עוד על הכוונת: הסייענים בתקשורת – מנכ"לי חברות החדשות והעיתונאים שנרמלו את ערוץ 14. ראיון

ביום רביעי האחרון, בשיאה של מלחמה עם אפשרות לפתיחת מערכה רשמית נוספת בחזית הצפונית, מצא ראש הממשלה בנימין נתניהו זמן להגיש תביעת לשון הרע נגד עיתונאים. בן כספית, אורי משגב, והפעיל הפוליטי עו"ד גונן בן יצחק זכו לקבל מידי בא כוחו של נתניהו, עו"ד אוריאל ניזרי, מכתב הטוען כי השלושה הפיצו "מידע שקרי ומרושע נגד ראש הממשלה, אשר עניינו הצגת מצגי שווא בדבר מצבו הבריאותי, כל זאת תוך הפצת שקרים זדוניים, מרושעים וחמורים ביותר, אשר כוללים קביעות עובדתיות כגון: רה"מ חולה בסרטן הלבלב, אינו כשיר ועוד. דברים שהינם שקר וכזב. רה"מ הינו אדם בריא לחלוטין לגילו" – כך לפי לשון התביעה.

בשיחת עומק ראשונה מסוגה עם משגב בפודקאסט תיקטוק של המכון הישראלי לעיתונות, המשודר גם בערוץ וואלה+, משגב מתייחס (בזהירות!) לפרסומים על מצבו הבריאותי של רה"מ, לסדר היום (המטריד) שלו מאז ה-7/10, תוקף את הסייענים, כך לדבריו, בתקשורת שמשאירים את נתניהו בחיים (הפוליטיים) ומפרט כיצד בזכות צבא תצפיתנים שבנה הפך לסיוט של נתניהו.

חלק מהשיחה מובא כאן בכתבה. האזינו או צפו בשיחה המלאה.

נתחיל מהסוף. בסוף השבוע שעבר אתה מפרסם בפייסבוק שלך שנתניהו תכנן סופ"ש בקיסריה ובלילה נהרג הלוחם אדר גבריאל, תושב היישוב, ונתניהו החליט ברגע האחרון לא לעשות את הסופ"ש שלו שם. לטענתך כי הוא פחד מהמפגינים. איך אתה יודע שזאת הסיבה?

"בוא נדייק, כי זה יותר חמור ממה שפרסמתי. נתניהו נסע רק לכמה שעות וחזר לקיסריה. הוא כן לן בסוף בקיסריה, גם בשישי וגם בשבת, יצא רק ביום ראשון בבוקר. זאת אומרת, זה עוד יותר ברור ממה שאני כתבתי. בעזרת התצפיתנים שלי, יודע מה זה להיערך בקיסריה לבואם, זה אגב טרלול בפני עצמו, מחמישי בבוקר פורקים שם מחסומי לחץ, חומות, סוף שבוע הזה הגביהו בעוד קומה, עם כל מיני רכבים לשיבוש ומיסוך סלולרי ושוטרים ומג"בניקים.

"כשכל זה קורה, אנחנו יודעים שהוא מתכוון לבלות בקיסריה, וגם אז אין לו לו"ז, כשפתאום, רגע לפני תחילת ההלוויה העצובה הזאת של אדר גבריאל, זכרונו לברכה, שנפל בעזה במלחמה. חייל מהיישוב שלו, היית אומר, יש לך אולי דווקא הלוויה קרוב לבית, אולי תיגש, תנחם את המשפחה, תראה גם נוכחות, מנהיגות, דווקא אז כל השיירה יוצאת, כשהשיירה יוצאת. במקביל ניסיתי לבדוק גם אם יש לו"ז חליפי, לא היה, ולמחרת קיבלתי גם את האימות, שהוא גם חזר אחרי ההלוויה. ברמה נסיבתית אני מרשה לעצמי לשער שזאת הייתה הסיבה".

תנסה רגע לתאר למי שלא עוקב אחריך או לא מכיר את הדברים שאתה עוסק בהם ביומיום, את הלו"ז של ראש הממשלה שלנו, שמונה חודשים למלחמת חרבות ברזל, איך הוא נראה?

"מה שמדהים שזה כמעט אותו לו"ז מה-8 באוקטובר, לכן גם התבייתתי על זה בזמנו, אני חשבתי אחרי ה-7 באוקטובר, בתמימותי, שאחרי אסון כזה והתבוסה הכי גדולה שהונחלה לישראל בזירה הצבאית, ביטחונית, מאז גם מדינית, לא נצטרך לראות עוד הרבה זמן את נתניהו וממשלתו מול העיניים, ברמת הבושה, שהם פשוט לא יוכלו לצאת מהבית, ואם כן, שתהיה איזה תחושת דחיפות ואסון באוויר, שדברים פה ישתנו.

"אני למשל השתניתי אחרי ה-7 באוקטובר, אני לא ישן טוב מאז, מיד אחרי ה-7 באוקטובר ירדנו לעין גדי, אשתי, שהיא אחות, עזרה שם בצוותי תמיכה לנטבחי ושורדי בארי וקיבוץ חולית.

"אני הודעתי להארץ שאני כותב כל יום, כתבתי ואז רצתי גם לעוטף וכתבות ודובר צה"ל, ותוך כדי זה פתחתי איזה חמ"ל אזרחי, הייתי מקדיש כמה שעות ביום לגייס ציוד לצבא, שלא היה לו כלום, ואחר כך לקיבוצים. אני אומר את זה לא בשביל לספר משהו עליי, אלא רוב האנשים התנהגו ככה, הייתה הרעידת אדמה, זה האירוע הגדול בדורנו.

"הדבר המוזר ביותר על האיש הזה, זה כמה מאוחר הוא יוצא ליום עבודתו מהבית, וזה לא משנה אם זה רחוב עזה או קיסריה, לקראת 11, אני לא יודע מתי אתה יוצא, אנחנו נפגשים פה בשעת בוקר, מבחינתי סבירה, מאוחרת, קבענו לעשר, לפני זה באנו, כל אחד עשה כבר כמה דברים בעבודה. נתניהו יוצא מאוחר בשעה יוצאת דופן. כשהוא יוצא, הוא עובר קודם כל דרך סלון היופי, יש סלון יופי זוגי במתחם בלפור, פעם קראו לזה דירת המאבטחים, שהמדינה מחזיקה בשבילו ובשביל רעייתו, כאשר היא נראית לעין הציבור, בחודש האחרון לא ראינו אותה. שיירה עוברת דרך שם, המון זמן של טיוח, הלוואה, הדבקה, צביעה, אני כבר חושד שנעשים שם גם אולי עוד טיפולים שהוא זקוק להם".

למה אתה רומז?

"קודם כול, יש לנו תאונת בוטוקס בשבועות האחרונים, עם גבות שתלויות ככה מאוד גבוה למצח, זה נראה מאוד מוזר. אז אני גם באמת שואל את עצמי, לפעמים הוא מגיע לשם פעמיים ביום, זאת רק התחלת היום. אחר כך גיליתי שהדבר העיקרי שהוא עושה זה להצטלם, הוא הצטלם יותר מחמישים פעם עם חיילים, לא אלאה עכשיו את המאזינים והצופים שלך, מה זה אומר כשנתניהו מגיע להצטלם בבסיס צבאי. זה להשבית את הבסיס, את רוב החיילים שהולכים בכלל הביתה, בגלל הפרנויות שלו לפני זה עושים תדרוך, סינון, מי יכול להשתתף, בודקים שאף אחד לא ישאל בטעות שאלה קשה, אז זה גם מעמיס המון על הצבא. והכי בולט זו ההשפלה המתמשכת שהוא מעביר את התקשורת הישראלית, נכון לסוף השבוע הזה, כבר 25-0, האפס זה אנחנו, אפס ראיונות לתקשורת הישראלית".

בוא נחזור רגע לענייני הבוטוקס, כי הרבה פעמים זה נשמע עיסוק בזוטות, בין הצהוב לרכילות. הרי ברור שזאת לא באמת הבעיה. שאם הוא היה מתאפר והכל אבל מנהל את הדברים בממלכתיות זה היה נסלח.

"אני מודע לטענה הזאת, אתה גם יכול להגיד את המילה שנזהרת מלהגיד, האובססיה".

דווקא אובססיה זו תכונה מוערכת לעיתונאי.

"אז נכון, אני אובססיבי לנתניהו משום שאני רואה בו ראש ממשלת המחדל והחורבן, הייתי בין אלה, שנדמה לי שניסו ככל יכולתם להזהיר גם שנים לפני, לאן זה הולך. העיסוק בסדר היום שלו הוא לא צהוב בעיניי, הוא מאוד חשוב כדי להמחיש את הפער האדיר, אני מתעסק, אותי הכי מעניין זה הפערים. נתניהו זה איש של פערים, זה בין הדיבורים הגבוהים והסיסמאות, והסיסמאות התחלפו במשך השנים, עכשיו זה עד הניצחון והניצחון המוחלט.

"הפער העצום בין הפסאדה והנפיחות לכל כך מעט עבודה שהוא עושה באמת בדברים החשובים או החלטות שהוא פשוט לא מסוגל לקבל, הכל בעצם הוא מין משיכת זמן יח"צנית כזאת, וחשבתי שנכון לתווך את זה לציבור, זה קשור אגב לעוד תחום שלא שאלת עליו וזה מצבו הרפואי".

אז מה מצבו הרפואי?

"את זה אצטרך לדחות בעוד כמה ימים, אני עובד על זה כבר כמה חודשים, זה כמובן לא תפקידי, אני מנסה לגבש בעזרת מאות מקורות ומידעים ושיחות, וצריך גם לסנן הרבה כי גיליתי עם הזמן שלהפתעתי רופאים הם גם בני אדם, אז הרבה מחרושת השמועות והאגדות והדברים הלא נכונים, הם מופצים על ידי רופאים". בינתיים, כאמור, הוגשה תביעת לשון הרע מצד נתניהו נגד משגב בנושא.

למה בכלל צריך לעסוק במצבו הרפואי של ראש הממשלה. בסוף הרי רואים אותו צלול במסיבת עיתונאים וזה פועל כמו בומרנג.

"א. מסך ההסתרה והשקר. ב. האם יש למצב הרפואי השפעה על התפקוד. ודאי שבזמן מלחמה, יש לנושא הזה השפעה על קבלת החלטות. אתן לך מקרה קיצון, זה לא המקרה של נתניהו, נתניהו לא נוטה למות – הנה, אני כבר משחרר לך לפי מיטב הממצאים שלי – אבל לא פעם היה לנו ראש ממשלה שיודע שאלו ימיו האחרונים, זה יכול להשפיע גם לא רק על הקוגניציה אלא גם על ההחלטות, אולי הוא רוצה להירשם בהיסטוריה כך וכך, אולי הוא עכשיו אומר שהמדינה תשרף, אני ממילא עוד מעט לא יהיה פה וכולי. לכן יש מקום, והדבר האחרון זה כל נושא התרופות, באיזה תרופות, ממריצים, מאלחישים ולפעמים מרדימים, מאולחש ראש הממשלה שלנו. כאשר כל זה לא מדווח, יש מקום לעיתונות להיכנס.

"מאוד קשה להיכנס פה, יש את כל נושא הסודיות הרפואית, חדירה לתיק הרפואי של נתניהו, בדקתי כמובן, היא עבירה פלילית, אני לא מתכוון לעשות אותה ולא להדיח אף רופא לעשות אותה, אנחנו עוסקים בעיתונות חוקית. אני לא גם, אף פעם לא הייתי מהעיתונאים שמפעיל חוקרים פרטיים או כל מיני שטויות כאלה, מנסה לעשות את העבודה בכלים שלי, אבל כן להביא לציבור איזושהי תמונה. מדוע במקרה של נתניהו זה קריטי? בגלל השקרים.

"בין היתר זה מייצר חרושת שמועות ושקרים, שלי אין שליטה עליה. הרי אם הייתי משקלל את כל השמועות שהגיעו אליי על נתניהו, זה אומר שהוא חולה ב-6 סוגי סרטן במקביל, זה כמובן לא נכון, אני בספק אם יש אפילו אחד. אני לא אחראי לכל חרושת השמועות, אני מנסה לעבוד על זה כן ברצינות, ואז כן להזכיר לך שהייתה גם מסיבת עיתונאים אחת שהוא היה מאוד לא קוגניטיבי. עם ליפסוסים, עם טעויות. והייתה זאת שהוא צולם בה מתאמן, שביקש לכבות את המזגן, אתה יכול גם לבדוק, וואלה מעניין על מה הוא נמצא, הוא נראה סופר ערני באמצע היום, אם אתה מבין למה אני מתכוון. העיתונאים לא מדווחים על זה משום מה, אבל רואים אותו כמה דקות לפני שהוא מתחיל לדבר איתם, הוא נראה, בוא נגיד, באובר-קוגניציה, גם זה מעניין, מה מוזרם שם בדם? מה מחזיק אותו ככה עירני?".

אורי משגב מתארח ב"תיק טוק" /ר אובן קסטרו, נועה לוי
אורי משגב מתארח בתיק טוק / ראובן קסטרו, נועה לוי

"בדיקת התאמה לרה"מ – טריק של עמית סגל שמעצים את נתניהו"

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

פרסומים נוספים